Fotoprotekce
profesorem Giuseppem Argenziano, MD, Prezidentem Mezinárodní dermoskopické společnosti

Rakovina kůže: co je to?
Rozlišujeme tři typy lézí:
- Aktinická keratóza a solární keratóza: Tyto velmi časté léze nepředstavují rakovinu kůže. Jde o šupinatá místa, která jsou na dotek drsná a mají tendenci se na povrchu kůže objevovat znovu a znovu. Objevují se po dlouhé a opakované sluneční expozici. Naznačují, že kůže ztratila svou přirozenou schopnost chránit se před sluncem a UV zářením. Některé mohou vést k rozvoji rakoviny kůže.
- Karcinom: Představují 90 % případů rakoviny kůže a jsou způsobeny zejména častou a opakovanou sluneční expozicí během dospělosti. Jsou-li odhaleny včas, je možné karcinomy úspěšně vyléčit, protože rostou pomalu. Protože je většina karcinomů obvykle lokalizovaná na obličeji, pozdní odhalení může vést k nevzhledným jizvám. Máte-li jakékoli pochybnosti, je proto zásadní nechat se prohlédnout dermatologem.
- Melanom: Maligní tumor. To je nejnebezpečnější forma rakoviny kůže, protože může pacienta ohrozit na životě. Objevuje se jako důsledek krátkých a intenzivních dávek slunečního záření, jako jsou ty způsobující spálení. Vypadá jako hnědá nebo černá skvrna na jinak zdravé pokožce. V 35 % případů se dotýká již existujících mateřských znamének. Pokud je odhalen v ranném stádiu, je možné jej medicínksou léčbou zcela vyléčit. Pokud odhalíte podezřelou lézi, je proto nezbytné vyhledat dermatologa.
Umělé UV záření: je to bezpečný způsob opalování?
Přirozené opálení je vlastně obranným mechanismem proti UVB záření. Solária naopak využívají bezbolestné a zrádné UVA paprsky. UVA záření vytváří umělé opálení zodpovědné za předčasné stárnutí kůže a riziko vzniku rakoviny kůže.
Správné návyky pro bezpečnost na slunci
- Vyhněte se sluneční expozici v době, kdy je sluneční záření silné: 50 až 70 % případů rakoviny kůže je spojeno s přehnannou expozicí UVB a UVA záření.
- Omezte pobyt dětí na slunci: 80 % poškození kůže způsobené sluncem se děje před 18. rokem života. Poškození kůže způsobené sluneční expozicí a ostrým sluncem v období dětství a adolescence vede ke vzniku rakoviny kůže.
- Používejte přípravky s velmi vysokým ochranným faktorem, jež chrání jak proti UVA, tak proti UVB záření. Nezapomeňte přípravek aplikovat každé dvě hodiny, noste sluneční brýle a pokrývku hlavy.
- Vyhledejte dermatologa, pokud na kůži objevíte lézi, nebo pokud na mateřském znaménku zpozorujete jakékoli změny. Mezi jednotlivými návštěvami u lékaře buďte ostražití a mateřská znaménka monitorujte pomocí aplikace Mole Checker!