Zaměřeno na...

Těhotné ženy a slunce: rizika pigmentových skvrn v těhotenství

Img_Těhotné ženy a slunce: rizika pigmentových skvrn v těhotenství

Během těhotenství ženské tělo vytváří více ženských hormonů, které způsobují zvýšení tvorby melaninu. Pokud je kůže v tomto období vystavována slunci, na tváři se může objevit hyperpigmentace. Jsou to nechvalně známé pigmentové skvrny neboli chloasma.

Symptomy

Vliv hormonů…

Pigmentové skvrny postihují v těhotenství velkou většinu žen, objevují se na začátku čtvrtého měsíce těhotenství. Těhotenství způsobuje v ženském těle významně vyšší produkci ženských hormonů (estrogenů), která také způsobuje zvýšenou syntézu melaninu. Tato hyperpigmentace se objevuje ve formě hnědých nebo našedlých skvrn, nejčastěji uprostřed čela, na bradě a kolem úst. Jsou to hnědé pigmentové skvrny nepravidelného tvaru.


Počátky

… a slunce

Expozice slunci značně zvyšuje riziko vzniku pigmentových skvrn v těhotenství. Je dané, že množství expozice získané za jasného, příjemného dne může způsobit nadprodukci melaninu. To představuje dostačující spouštěcí faktor chloasmy. V zásadě platí, že skvrny mizí šest měsíců po porodu. Ale riziko znovuobjevení v průběhu následujícího těhotenství je vysoké. Je tedy vhodnější zabránit v těhotenství vzniku pigmentových skvrn.

Léčba

Prevence pigmentových skvrn v těhotenství

Chcete-li zabránit vzniku pigmentových skvrn v těhotenství, dodržujte jedno pravidlo: chraňte svoji pleť každý den, dokonce i ve městě. Toto doporučení neznamená schovávat se před sluncem, ale spíše mít na paměti určitá pravidla týkající se pobytu na slunci.

  • Noste klobouk
  • Chraňte svoji pleť širokospektrým přípravkem ochrany
  • Aplikujte ochranný krém každé dvě hodiny
  • Večer doma používejte kvůli prevenci krém proti pigmentovým skvrnám
Je potřeba se řídit těmito pravidly bez ohledu na denní dobu. 

Neváhejte kontaktovat svého dermatologa pro více informací. 

  • Facebook
  • Pin

Doporučeno pro vás

Zobrazit všechny články