Během těhotenství ženské tělo vytváří více ženských hormonů, které způsobují zvýšení tvorby melaninu. Pokud je kůže v tomto období vystavována slunci, na tváři se může objevit hyperpigmentace. Jsou to nechvalně známé pigmentové skvrny neboli chloasma.
Symptomy
Vliv hormonů…
Pigmentové skvrny postihují v těhotenství velkou většinu žen, objevují se na začátku čtvrtého měsíce těhotenství. Těhotenství způsobuje v ženském těle významně vyšší produkci ženských hormonů (estrogenů), která také způsobuje zvýšenou syntézu melaninu. Tato hyperpigmentace se objevuje ve formě hnědých nebo našedlých skvrn, nejčastěji uprostřed čela, na bradě a kolem úst. Jsou to hnědé pigmentové skvrny nepravidelného tvaru.
Počátky
… a slunce
Expozice slunci značně zvyšuje riziko vzniku pigmentových skvrn v těhotenství. Je dané, že množství expozice získané za jasného, příjemného dne může způsobit nadprodukci melaninu. To představuje dostačující spouštěcí faktor chloasmy. V zásadě platí, že skvrny mizí šest měsíců po porodu. Ale riziko znovuobjevení v průběhu následujícího těhotenství je vysoké. Je tedy vhodnější zabránit v těhotenství vzniku pigmentových skvrn.
Léčba
Prevence pigmentových skvrn v těhotenství
Chcete-li zabránit vzniku pigmentových skvrn v těhotenství, dodržujte jedno pravidlo: chraňte svoji pleť každý den, dokonce i ve městě. Toto doporučení neznamená schovávat se před sluncem, ale spíše mít na paměti určitá pravidla týkající se pobytu na slunci.
- Noste klobouk
- Chraňte svoji pleť širokospektrým přípravkem ochrany
- Aplikujte ochranný krém každé dvě hodiny
- Večer doma používejte kvůli prevenci krém proti pigmentovým skvrnám
Neváhejte kontaktovat svého dermatologa pro více informací.