Vědecky osvětleno

UVB a UVA záření:
čím se liší a jaké jsou
jejich dopady na kůži?

Img_UVB a UVA záření:  čím se liší a jaké jsou  jejich dopady na kůži?

UV záření tvoří pouze 5 % slunečního záření, které dopadá na Zemi, ale je velmi silné. Existuje několik druhů. Zatímco UVC záření blokuje ozonová vrstva, UVA a UVB záření dopadá na Zemi a má vliv na kůži.

UVA: A jako "ageing" (stárnutí) nebo "alergie"

3.2-UVB a UVA záření ve světle vědy_obr-1

UVA záření představuje 95 % ultrafialového záření, které dopadá na zemský povrch. Vyskytuje se v průběhu celého roku, a dokonce i když je zataženo, prochází skrze mraky, sklo a epidermis. Na rozdíl od UVB záření, UVA nebolí a může proniknout velmi hluboko do kůže až k buňkám dermis. Vzhledem k tomu, že primárně produkuje volné radikály, může ovlivnit buňky v dlouhodobém horizontu a způsobit:

  • Fotostárnutí: Změny v orientaci elastinových a kolagenových vláken, to způsobí povolování pleti, ztrátu pevnosti a vznik vrásek.
  • Sluneční intolerance, běžně nazývané jako alergie na slunce (začervenání, svědění, lehká letní vyrážka)
  • Pigmentační poruchy (pigmentové skvrny v těhotenství, skvrny)
  • Vývoj rakoviny kůže.

UVB: B jako "burns" (spálení) nebo "bronzová kůže"

UVB záření představuje 5 % z celkového ultrafialového záření, které dopadá na Zemi. Je opravdu plné energie a zastavují ho mraky i sklo; prochází epidermis. Je odpovědné za opálení, ale také za spálení (sluncem), alergické reakce a rakovinu kůže. Je tedy důležité chránit kůži jak před UVA, tak před UVB zářením.

SHRNUTÍ V OBRÁZCÍCH...

  • Facebook
  • Pin

Doporučeno pro vás

Zobrazit všechny články