UV záření tvoří pouze 5 % slunečního záření, které dopadá na Zemi, ale je velmi silné. Existuje několik druhů. Zatímco UVC záření blokuje ozonová vrstva, UVA a UVB záření dopadá na Zemi a má vliv na kůži.
UVA: A jako "ageing" (stárnutí) nebo "alergie"
UVA záření představuje 95 % ultrafialového záření, které dopadá na zemský povrch. Vyskytuje se v průběhu celého roku, a dokonce i když je zataženo, prochází skrze mraky, sklo a epidermis. Na rozdíl od UVB záření, UVA nebolí a může proniknout velmi hluboko do kůže až k buňkám dermis. Vzhledem k tomu, že primárně produkuje volné radikály, může ovlivnit buňky v dlouhodobém horizontu a způsobit:
- Fotostárnutí: Změny v orientaci elastinových a kolagenových vláken, to způsobí povolování pleti, ztrátu pevnosti a vznik vrásek.
- Sluneční intolerance, běžně nazývané jako alergie na slunce (začervenání, svědění, lehká letní vyrážka)
- Pigmentační poruchy (pigmentové skvrny v těhotenství, skvrny)
- Vývoj rakoviny kůže.
UVB: B jako "burns" (spálení) nebo "bronzová kůže"
UVB záření představuje 5 % z celkového ultrafialového záření, které dopadá na Zemi. Je opravdu plné energie a zastavují ho mraky i sklo; prochází epidermis. Je odpovědné za opálení, ale také za spálení (sluncem), alergické reakce a rakovinu kůže. Je tedy důležité chránit kůži jak před UVA, tak před UVB zářením.