Když je pleť dehydratovaná, epidermis a zejména stratum korneum trpí nedostatkem vody. Je to dočasný
stav, který může postihnout všechny typy pleti. Vede k pnutí, hrubosti pleti a někdy i šupinatění.
Co se s tím dá dělat? Poradenství dermatologa.
Má okolní prostředí vliv na dehydrataci pleti?
Úroveň vlhkosti vnějšího prostředí, nízké teploty v zimě, vítr, vysoké teploty, slunce, UV záření a nadměrné horko...
to všechno jsou faktory, které podporují vypařování vody, což vede k dehydrataci pleti. Toto vysvětluji svým pacientům, takže mohou na tyto faktory reagovat alespoň u sebe doma.
Komplikují to i další faktory?
Dlouhotrvající nebo opakovaný kontakt s vodou v důsledku nadměrné každodenní čisticí rutiny může vést k dlouhodobé dehydrataci.
Používání obyčejných mýdel a hrubých materiálů jakými jsou např. pemzy nebo žíněné rukavice mohou být také příčinou. Užívání určitých léků (retinoidy, kortikosteroidy) a vznik ekzémů způsobených prací v určitých profesích, jakými jsou kadeřníci a stavaři, také mohou vést k suchosti pleti. Kromě toho, hormonální stárnutí redukuje kožní hydrofilní prvky.
Jakou léčbu doporučujete?
V péči a čisticích přípravcích by měly být sloučeny tři typy látek.
Předepisuji hydratační přípravky, které fixují vodu v korneocytech pokožky. Ale také hydrofilní přípravky, které při styku s vodou tvoří gel, nebo hydrofobní přípravky, které vytvářejí na povrchu pleti vzduchotěsný a vodotěsný film a omezují odpařování vody. Doporučuji ingredience, které mění strukturu epidermálních lipidů tak, aby posílily vrstvu stratum korneum.