Má citlivá pleť
Img_Má citlivá pleť

Uhaste planoucí zarudnutí!

Img_Uhaste planoucí zarudnutí!


Nic nedodá ženě na kráse víc než náznak ruměnce ve tváři - ať už jde o ten přirozený či ten, k němuž si dopomůžeme kosmetikou. Pokud ale ruměnec přeroste v návaly nebo přetrvávající začervenání, žena může působit vystresovaně nebo v rozpacích.
U žen s citlivou pletí výraz jejich obličeje na veřejnosti nekoresponduje s jejich vnitřním rozpoložením. Jejich pleť rudne v důsledku mnoha vnitřních a vnějších stresorů. Není tedy divu, že právě začervenání je pro ženy s citlivou pletí hlavním problémem. 


Začervenání má navíc tendenci se s věkem zhoršovat. Vlivem slunce a dalších faktorů postupně ubírá pleti na jednotnosti a kráse. Abyste opět získali nad svou pletí kontrolu, je důležité porozumět tomu, jak začervenání funguje uvnitř kůže, a zvolit expertní denní péči.

Proč citlivá pleť rudne?

V případě citlivé pleti je kožní bariéra na povrchu pokožky obzvláště citlivá, je proto bez obrany proti dráždivým látkám a faktorům okolního prostředí. Jakmile vyhodnotí daný podnět nebo látku jako útok, spustí varovné signály v podobě mediátorů zánětu (cytokiny, histamin...). Ty rozpoutají řetězovou reakci, která vede k vasodilataci či otoku sítě krevních cév v kůži.

Výsledek? Viditelné začervenání a horkost na povrchu pleti doprovázeno pocity svědění a štípání.

Jaké jsou vnitřní a vnější spouštěcí faktory začervenání?

Mnoho žen s citlivou pletí zná své vlastní, unikátní spouštěcí faktory. Mezi vnitřní faktory patří hormonální změny (těhotenství, menopauza), stres a emoce. Mezi vnější faktory řadíme změnu teploty a vlhkosti, špatně zvolenou kosmetiku (tenzidy, parfémy, alkohol...).

Nejzásadnější příčinou začervenání v dlouhodobém horizontu není nic jiného než slunce: celoroční expozice UV záření začervenání postupně zhoršuje, může vzniknout trvalé začervenání. Pro pleť se sklonem k začervenání je tak každý den nezbytná širokospektrální ochrana před sluncem. Ujistěte se, že vám zvolený filtr pokrývá UVB, UVA záření a dlouhovlnné UVA záření, s nímž se setkáváme i v zimě.

Od začervenání k rosacee - otázka míry

Ruměnec, který se vám ve tváři občas objeví, je samozřejmě zcela normální. Pokud však pozorujete, že začervenání začíná přetrvávat, nebo se vám na pleti objevují rozšířené cévky (někdy i s malými pupínky), jde pravděpodobně o rosaceu. Toto běžné onemocnění postihuje asi 10 % populace, především pak ženy se světlým typem pleti a světlou barvou očí. Existuje mnoho způsobů léčby - od topických krémů až po cévní laser či intenzivní pulzní světlo (IPL). Není stanoveno žádné pravidlo, které by říkalo, kdy je potřeba tento stav léčit, pokud vás ale začervenání obtěžuje, poraďte se se svým praktickým lékařem nebo dermatologem.

Jaké kosmetické přípravky jsou pro citlivou pleť se sklonem k začervenání nejlepší?

Jako všechny typy citlivé pleti i pleť se sklonem k začervenání potřebuje specifickou odbornou péči. Nejlepšími přípravky čistění pro citlivou pleť jsou jemná odličovací mléka a micelární vody, protože nepoškozují křehkou kožní bariéru. Skvělým tipem je termální voda ve spreji, která čerstvě vyčistěnou pleť zklidní. Hydratační krém následně pomůže obnovit obranyschopnost pleti. Nakonec použijte ochranný opalovací přípravek.

Jak nejlépe líčit citlivou pleť a začervenání?

Protože méně je v případě citlivé pleti více, je dobré minimalizovat množství používaných produktů. Proto jsou pro pleť se sklonem k začervenání výbornými společníky BB a CC krémy: v rámci jednoho přípravku spojují více funkcí, což zmírňuje riziko podráždění. Navíc se dělají v lehké, snadno roztíratelné textuře zamezující tření.

  • Facebook
  • Pin